Nieuws

Colruyt Group Foundation en Enabel lanceren de Youth Incubator

Uniek publiek-privaat partnerschap voor de realisatie van projecten op het gebied van internationale samenwerking

stefan goethaert and jean van wetter sitting at a table

Halle, februari 2026 – Colruyt Group Foundation en Enabel lanceren vandaag de Youth Incubator, een vijfjarig project dat jongeren begeleidt en ondersteunt bij het ontwikkelen van impactvolle projecten rond internationale samenwerking. In tijden van budgettaire besparingen zou dit publiek-privaat partnerschap wel eens de nieuwe norm kunnen worden voor de ondersteuning van maatschappelijke projecten.

 

De Youth Incubator is ontstaan vanuit de vaststelling dat veel jongeren zich zorgen maken over de toekomst. Klimaatverandering, internationale conflicten, sociale ongelijkheid: jongeren voelen de urgentie. Ze willen dan ook actief bijdragen aan een meer rechtvaardige en duurzame wereld. Tegelijkertijd weten jongeren niet altijd waar ze terechtkunnen1, vinden ze dat bestaande initiatieven weinig flexibiliteit bieden2 of dat die initiatieven onvoldoende diversiteit garanderen.

“Wij geloven dat jongeren een krachtige hefboom zijn voor sociale verandering. Met de Youth Incubator willen we jongeren de juiste ondersteuning bieden om hun ideeën rond internationale samenwerking uit te werken en hen te versterken als wereldburgers”

Stefan Goethaert
Stefan Goethaert
Voorzitter Colruyt Group Foundation

De Youth Incubator is een begeleidingstraject dat focust op het versterken van vaardigheden, kennis, persoonlijke groei en (internationale) netwerking. De concrete inhoud van het traject wordt afgestemd op de noden van de jongeren, met bijvoorbeeld workshops over het efficiënt pitchen van een project, fondsenwerving, en krijgen daarnaast begeleiding van inhoudelijke experten en mentoren.

“Jongeren worden in verbinding gebracht met elkaar en met geëngageerde jongeren wereldwijd. Zo bieden we hen concrete kansen om hun projecten te realiseren, zowel in België als elders in de wereld. Denk bijvoorbeeld aan een podcastreeks over vrede in Oekraïne of een documentaire over de impact van klimaatverandering op de voedselketen in België en Benin”, verduidelijkt Jean Van Wetter, CEO van Enabel.

In dit project stellen Colruyt Group Foundation en BeGlobal (het jongerenprogramma van Enabel) hun expertise, netwerk en budget ter beschikking voor jongeren tussen 18 en 35 jaar uit België en de partnerlanden. Het project werkt bovendien samen met diverse (jongeren)organisaties, zoals YOUCA en Globelink, die al jaren ervaring hebben met het mobiliseren van jongeren rond mondiale thema’s.
Ze kunnen op drie manieren deelnemen aan de incubator: via jongerenorganisaties, via een projectoproep in België en in een latere fase via een projectoproep in één van de partnerlanden. Elk traject volgt zijn eigen verloop van maximaal twee jaar.

De ambitie van de Youth Incubator voor de komende vijf jaar is om 90 jongeren te begeleiden. Dat komt neer op ongeveer 34 projecten met 1 tot 4 jongeren per project. Enkele van deze projecten zullen geselecteerd worden voor extra ondersteuning om zo verder uit te groeien tot duurzame initiatieven. De jongerenorganisaties starten in februari met de eerste fase van het project en de eerste projectoproep wordt in de zomer van 2026 gedaan.

De samenwerking tussen de Colruyt Group Foundation en BeGlobal (Enabel) is een uniek en innovatief partnerschap, waarbij de krachten van een bedrijfsstichting en een publieke speler elkaar aanvullen. Daarnaast is de incubator voor Enabel de eerste samenwerking in België met een private actor. “De incubator sluit nauw aan bij de visie van Colruyt Group Foundation, die jongeren benadert als de ondernemers van hun eigen leven, met oog voor hun persoonlijke ontwikkeling”, legt Stefan Goethaert uit, Voorzitter Colruyt Group Foundation.

Jean Van Wetter, CEO van Enabel beaamt dat en vult aan: “Als we jongeren kansen geven om zich te engageren en samen te werken over grenzen heen, versterken we niet alleen hun kennis over mondiale uitdagingen, maar ook hun geloof en vermogen om bij te dragen aan een meer duurzame en rechtvaardige wereld.”

 


Meer info over het project:

Website Colruyt Group Foundation
Website BeGlobal, Enabel’s expertise centre for global citizenship education

  • Voor alle informatievragen kan u contact opnemen met Evelien Defossez (project officer, Enabel): evelien.defossez@enabel.be
  • Voor alle interviewaanvragen kan u contact opnemen met:
    Noémie Marquet (communication officer, Enabel): noémie.marquet@enabel.be
    Amélie Putmans (persverantwoordelijke, Colruyt Group Foundation): amélie.putmans@colruytgroup.com

 

1 Jongeren en hun engagement – Méthos
2 Jongeren en internationale solidariteit

 

Meer updates en publicaties

visual with text saying "position paper" Publicaties

23 februari 2026

Gezondheid is een recht: waarom het belangrijk is gezondheidssystemen te versterken

Lees onze aanbevelingen om de invoering en ondersteuning van veerkrachtige gezondheidssystemen te bevorderen.

Lees meer

Nieuws

19 februari 2026

“Kiezen voor het juniorprogramma is kiezen voor het onbekende”

Apolline werkt als communicatiemedewerker bij Trias in Kindia, Guinee via het Juniorprogramma. 'Ik kan nu beter mijn plan trekken."

Lees meer

team enabel and VITO posing for a picture at enabel office Nieuws

16 februari 2026

Enabel en VITO versterken hun samenwerking om duurzame oplossingen in Afrika en daarbuiten te versnellen

Enabel en VITO versterken hun partnerschap voor klimaatactie, energie en duurzame innovatie in Afrika en daarbuiten.

Lees meer

Men in front of a white board with post-its on it. Nieuws

12 februari 2026

“Wereldwijd worstelen kleine boeren om waardig van hun werk te leven”

Van Junior Expert tot Lokale Vertegenwoordiger in Oeganda voor Broederlijk Delen. Bram ging in 2017 in Oeganda werken en negen jaar later woont hij er nog steeds.

Lees meer

aerial view of wind turbines in belgium Nieuws

02 februari 2026

Delegaties uit Moldavië, Oekraïne en Palestina op energiebezoek in België

Enabel ontvangt energiedelegaties uit Moldavië, Oekraïne en Palestina voor een studiereis rond energie-efficiëntie, netten en batterijopslag.

Lees meer

montagnes avec logo Davos à l'avant plan Nieuws

21 januari 2026

Op het World Economic Forum versterkt Enabel de internationale samenwerking met drie strategische partnerschappen

Op Davos 2026 versterkt Enabel zijn leiderschap door publieke, private en maatschappelijke partners te verenigen voor inclusieve samenwerking.

Lees meer

Blijf op de hoogte

Blijf op de hoogte van onze activiteiten en internationale ontwikkelingstrends belicht vanuit Belgisch perspectief.

Newsletter NL

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.