Nieuws

Colruyt Group Foundation en Enabel lanceren de Youth Incubator

Uniek publiek-privaat partnerschap voor de realisatie van projecten op het gebied van internationale samenwerking

stefan goethaert and jean van wetter sitting at a table

Halle, februari 2026 – Colruyt Group Foundation en Enabel lanceren vandaag de Youth Incubator, een vijfjarig project dat jongeren begeleidt en ondersteunt bij het ontwikkelen van impactvolle projecten rond internationale samenwerking. In tijden van budgettaire besparingen zou dit publiek-privaat partnerschap wel eens de nieuwe norm kunnen worden voor de ondersteuning van maatschappelijke projecten.

 

De Youth Incubator is ontstaan vanuit de vaststelling dat veel jongeren zich zorgen maken over de toekomst. Klimaatverandering, internationale conflicten, sociale ongelijkheid: jongeren voelen de urgentie. Ze willen dan ook actief bijdragen aan een meer rechtvaardige en duurzame wereld. Tegelijkertijd weten jongeren niet altijd waar ze terechtkunnen1, vinden ze dat bestaande initiatieven weinig flexibiliteit bieden2 of dat die initiatieven onvoldoende diversiteit garanderen.

“Wij geloven dat jongeren een krachtige hefboom zijn voor sociale verandering. Met de Youth Incubator willen we jongeren de juiste ondersteuning bieden om hun ideeën rond internationale samenwerking uit te werken en hen te versterken als wereldburgers”

Stefan Goethaert
Stefan Goethaert
Voorzitter Colruyt Group Foundation

De Youth Incubator is een begeleidingstraject dat focust op het versterken van vaardigheden, kennis, persoonlijke groei en (internationale) netwerking. De concrete inhoud van het traject wordt afgestemd op de noden van de jongeren, met bijvoorbeeld workshops over het efficiënt pitchen van een project, fondsenwerving, en krijgen daarnaast begeleiding van inhoudelijke experten en mentoren.

“Jongeren worden in verbinding gebracht met elkaar en met geëngageerde jongeren wereldwijd. Zo bieden we hen concrete kansen om hun projecten te realiseren, zowel in België als elders in de wereld. Denk bijvoorbeeld aan een podcastreeks over vrede in Oekraïne of een documentaire over de impact van klimaatverandering op de voedselketen in België en Benin”, verduidelijkt Jean Van Wetter, CEO van Enabel.

In dit project stellen Colruyt Group Foundation en BeGlobal (het jongerenprogramma van Enabel) hun expertise, netwerk en budget ter beschikking voor jongeren tussen 18 en 35 jaar uit België en de partnerlanden. Het project werkt bovendien samen met diverse (jongeren)organisaties, zoals YOUCA en Globelink, die al jaren ervaring hebben met het mobiliseren van jongeren rond mondiale thema’s.
Ze kunnen op drie manieren deelnemen aan de incubator: via jongerenorganisaties, via een projectoproep in België en in een latere fase via een projectoproep in één van de partnerlanden. Elk traject volgt zijn eigen verloop van maximaal twee jaar.

De ambitie van de Youth Incubator voor de komende vijf jaar is om 90 jongeren te begeleiden. Dat komt neer op ongeveer 34 projecten met 1 tot 4 jongeren per project. Enkele van deze projecten zullen geselecteerd worden voor extra ondersteuning om zo verder uit te groeien tot duurzame initiatieven. De jongerenorganisaties starten in februari met de eerste fase van het project en de eerste projectoproep wordt in de zomer van 2026 gedaan.

De samenwerking tussen de Colruyt Group Foundation en BeGlobal (Enabel) is een uniek en innovatief partnerschap, waarbij de krachten van een bedrijfsstichting en een publieke speler elkaar aanvullen. Daarnaast is de incubator voor Enabel de eerste samenwerking in België met een private actor. “De incubator sluit nauw aan bij de visie van Colruyt Group Foundation, die jongeren benadert als de ondernemers van hun eigen leven, met oog voor hun persoonlijke ontwikkeling”, legt Stefan Goethaert uit, Voorzitter Colruyt Group Foundation.

Jean Van Wetter, CEO van Enabel beaamt dat en vult aan: “Als we jongeren kansen geven om zich te engageren en samen te werken over grenzen heen, versterken we niet alleen hun kennis over mondiale uitdagingen, maar ook hun geloof en vermogen om bij te dragen aan een meer duurzame en rechtvaardige wereld.”

 


Meer info over het project:

Website Colruyt Group Foundation
Website BeGlobal, Enabel’s expertise centre for global citizenship education

  • Voor alle informatievragen kan u contact opnemen met Evelien Defossez (project officer, Enabel): evelien.defossez@enabel.be
  • Voor alle interviewaanvragen kan u contact opnemen met:
    Noémie Marquet (communication officer, Enabel): noémie.marquet@enabel.be
    Amélie Putmans (persverantwoordelijke, Colruyt Group Foundation): amélie.putmans@colruytgroup.com

 

1 Jongeren en hun engagement – Méthos
2 Jongeren en internationale solidariteit

 

Meer updates en publicaties

portrait of jean van wetter, enabel's ceo Nieuws

27 maart 2026

EU Regional Business Forum – West-Afrikaanse corridors 

EU Regional Business Forum in Abidjan stimuleert investeringen en partnerschappen langs West-Afrikaanse corridors, met Enabel als facilitator.

Lees meer

mozambican and belgian private sector actors sitting around a table Nieuws

16 maart 2026

Enabel neemt voortouw in internationale samenwerking met nieuw model klimaatgedreven energie-investeringen

Enabel versnelt klimaatfinanciering in Mozambique met nieuwe modellen voor hernieuwbare energie en duurzame investeringen.

Lees meer

young people standing on a bridge Nieuws

11 maart 2026

Enabel viert 20 jaar Juniorprogramma 

Enabel viert 20 jaar Juniorprogramma, dat bijna 700 jongeren een eerste carrièrekans gaf in de internationale samenwerking.

Lees meer

people sitted down in an event room Nieuws

09 maart 2026

Ivoorkust en België versterken hun samenwerking op het gebied van ondernemersmobiliteit, betrokkenheid van diaspora’s en duurzame re-integratie

In Brussel wisselt de Ivoriaanse delegatie ervaringen uit over ondernemersmobiliteit, diaspora en duurzame re-integratie via Enabel-projecten.

Lees meer

Trophées du Prix Awa Nieuws

05 maart 2026

Awa-prijs: België moedigt vrouwen in Afrika en het Midden-Oosten aan om te ondernemen en zet hun inspirerende verhalen in de kijker

Inspireren, opleiden en begeleiden: de Awa-prijs toont de inspirerende trajecten van vrouwelijke ondernemers in Afrika en het Midden-Oosten.

Lees meer

Nieuws

05 maart 2026

Businessmodellen, waarde en bewijs: 5 lessen uit Dakar om uw sociale innovatie te laten groeien

Sociale innovatie opschalen via hybride financiering, impactbewijzen en systeemverankering: inzichten uit Dakar.

Lees meer

Blijf op de hoogte

Blijf op de hoogte van onze activiteiten en internationale ontwikkelingstrends belicht vanuit Belgisch perspectief.

Newsletter NL

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.