Events

15 september 2025

Jongeren spreken zich uit over de toekomst van ‘ontwikkelingssamenwerking’

Persbericht

event banner with title and location

Brussel, 15 september 2025 – Op 19 september 2025 organiseren BeGlobal (het jongerenprogramma van Enabel) en Je m’engage pour l’Afrique (JMA) een jongerendebat over de toekomst van ‘ontwikkelingssamenwerking’. Jonge professionals, changemakers, experten en prominente sprekers gaan in debat met onder meer klimaatactiviste Adelaïde Charlier, voormalig eerste minister Alexander De Croo, voormalig EU-topambtenaar Stefano Manservisi. Schrijver en historicus David Van Reybrouck neemt de conclusies voor zijn rekening.

 

De wereld verandert in een razendsnel tempo. De geopolitieke context en de machtsverhoudingen verschuiven. De crisissen volgen elkaar in sneltreinvaart op, en de traditionele ‘ontwikkelingssamenwerking’ wordt steeds vaker ter discussie gesteld. Verschillende landen kondigden al forse besparingen aan (België -25%, Frankrijk -35%, Verenigd Koninkrijk -60%, Nederland -66%, USAID is helemaal ontmanteld). Deze omwentelingen doen ongemakkelijke vragen rijzen: Is ‘ontwikkelingshulp’ nog van deze tijd? Kunnen we pretenderen een land te gaan ‘ontwikkelen’ met onze goedbedoelde projecten? Wat denken jongeren hiervan? Hoe zien zij de toekomst van internationale samenwerking en solidariteit?

 

Twee debatthema’s

  1. Internationale samenwerking: de ver-van-mijn-bed-show?
    Wat betekent internationale samenwerking vandaag? Hoe is ‘ontwikkelingshulp’ ontstaan? Waarom roept ze bij velen vooral scepsis op? Deze sessie ontrafelt mythes en brengt historische en politieke context.
  2. Internationale samenwerking in crisis: aanpassen of heruitvinden?
    Hoe ziet de internationale samenwerking van de toekomst eruit? Wat zijn de alternatieven? Deze sessie verkent nieuwe opties voor een geloofwaardige internationale samenwerking.
  • Sprekers: Jean Van Wetter, Ileana Santos, Alexander De Croo, Adelaïde Charlier, Balázs Németh, David Van Reybrouck
  • Panelleden: Kalvin Soiresse Njall, Holy Ranaivozanany, Ousmane Soro, Adelaide Hirwe, Zunera Rana, Mouctar Bah, Alice Hubens, Emily Wilgens
  • Moderatoren: Felipe Bosch, Sara Kinsbergen

 

Praktische informatie

Het debat vindt plaats bij Enabel in Brussel en is ook online te volgen.

  • Wanneer? – Vrijdag 19 september 2025, van 17.00 tot 21.00 uur
  • Waar? – Enabel, Hoogstraat 147, 1000 Brussel of online
  • Talen: Engels en Frans (met simultaanvertaling)

Het volledige programma en de inschrijvingsknop vind je op deze website.

 

Voor wie?

Dit evenement is voor iedereen, met een speciale focus op jongeren. Studenten, jonge professionals, activisten, ondernemers of nieuwsgierige burgers – iedereen is welkom om deel te nemen aan deze belangrijke gesprekken.

 

Organisatie

Je m’engage pour l’Afrique (JMA)

Je m’engage pour l’Afrique is een apolitieke vereniging die geëngageerde burgers, projectcoördinatoren, vertegenwoordigers van verenigingen en ondernemers ondersteunt bij het delen van hun ervaringen, het formuleren van concrete beleidsvoorstellen en hun actieve deelname aan het publieke debat.

Practitioners’ Network 

Georganiseerd in het kader van Enabels voorzitterschap (samen met SIDA) van het Practitioners’ Network, het platform van Europese agentschappen voor internationale samenwerking.

BeGlobal – Enabel 

BeGlobal is het jongerenprogramma van Enabel: via wereldburgerschapseducatie stimuleert het engagement van jongeren voor een meer rechtvaardige en duurzame wereld.

 

Voor media-informatie en persaanvragen: Noémie Marquet – Communication officer BeGlobal (noemie.marquet@enabel.be)

Event Type
In persoon en online
Location
Rue Haute 147, 1000 Brussels & Online
Datum
19 september 2025
Tijd
17:00-21:00

Meer updates en publicaties

Group of people with white coats in front of a food prcessing company. Nieuws

04 december 2025

Jonge agro-ondernemers laten groeien in Mbeya

Léonie, die als Junior Expert werkte bij Rikolto, ondersteunde een programma voor agro-ondernemerschap en begeleidde jonge innovators in Mbeya.

Lees meer

young people with trainer around a table Nieuws

02 december 2025

Enabel en Hogeschool VIVES bundelen krachten om onderwijs en gezondheidszorg in Oekraïne en Oost-Afrika te versterken

Belgische partners versterken onderwijs en zorg in Oekraïne en Oost-Afrika via opleidingen en AI-integratie.

Lees meer

Gardes de l'OBPE en interprétation du suivi écologique dans le PNK Nieuws

26 november 2025

Biodiversiteit beschermen in Burundi: wetenschappelijke samenwerking in dienst van de natuur

Wetenschappelijk onderzoek en lokaal engagement stimuleren het herstel van biodiversiteit in de nationale parken Kibira en Rusizi in Burundi.

Lees meer

Group picture in front of a tree. Nieuws

20 november 2025

Jonge stemmen in Burundi versterken het werk van Enabel

In Burundi begeleidt Naomi, Junior Expert in Jongeren-engagement, een jongerenadviescommissie waarvan de aanbevelingen de projecten van Enabel mee vormgeven en versterken.

Lees meer

representatives of Enabel, Red Cross and Ukraine embassy Nieuws

19 november 2025

Enabel en Rode Kruis-Vlaanderen gaan Oekraïne helpen om het bloedsysteem terug op te bouwen

Het partnerschap wil het bloedvoorzieningssysteem in Oekraïne moderniseren en de kwaliteit, veiligheid en conformiteit met de Europese normen versterken.

Lees meer

visual with text saying "position paper" Resources

13 november 2025

Digitalisering van de burgerlijke stand brengt meer inclusie

Onze aanpak, ervaringen en strategische aanbevelingen voor een gedigitaliseerde, inclusieve en betrouwbare burgerlijke stand worden uitvoerig beschreven in onze position paper.

Lees meer

Blijf op de hoogte

Blijf op de hoogte van onze activiteiten en internationale ontwikkelingstrends belicht vanuit Belgisch perspectief.

Newsletter NL

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.