Nieuws

25 augustus 2025

Partnerschappen voor het beheer van kritieke grondstoffen

visual with text saying "position paper"

De wereldwijde vraag naar kritieke mineralen groeit snel. Die mineralen zijn essentieel voor de technologie- en energiesector en de militaire en elektronica-industrie. Veel mijnbouwlanden, vooral in Afrika, worden dan ook geconfronteerd met macro-economische, geopolitieke en bestuurlijke uitdagingen.
Daarnaast zijn er talrijke milieu- en sociale problemen verbonden aan de winning van en handel in deze grondstoffen.

Om strategische onafhankelijkheid te verzoenen met mondiale verantwoordelijkheid heeft de Europese Unie de Critical Raw Materials Act (CRM Act) aangenomen. Die stelt ambitieuze doelen voor diversificatie van aanvoer en recycling, evenals duurzaamheids- en governance-eisen.

In dit kader zet Enabel zich in voor het bevorderen van de ontwikkeling van duurzame en inclusieve mijnbouwclusters. Ze zijn hefbomen voor verantwoorde industrialisatie die waardige tewerkstelling en wederzijds voordelige partnerschappen ondersteunen.
Het agentschap ondersteunt overheden en hun private partners bij het versterken van regelgevende en institutionele kaders, het monitoren van investeringen en de naleving van Europese en internationale ESG-normen (milieu, maatschappij en goed bestuur). Deze aanpak helpt om de Europese aanvoer veilig te stellen en te diversifiëren en tegelijk de economische en sociale voordelen voor de mijnbouwlanden lokaal te maximaliseren.

Deze position paper geeft een reeks aanbevelingen ter ondersteuning van de mijnbouwsector als motor voor economische groei en duurzame ontwikkeling.

Meer updates en publicaties

Nieuws

19 februari 2026

“Kiezen voor het juniorprogramma is kiezen voor het onbekende”

Apolline werkt als communicatiemedewerker bij Trias in Kindia, Guinee via het Juniorprogramma. 'Ik kan nu beter mijn plan trekken."

Lees meer

team enabel and VITO posing for a picture at enabel office Nieuws

16 februari 2026

Enabel en VITO versterken hun samenwerking om duurzame oplossingen in Afrika en daarbuiten te versnellen

Enabel en VITO versterken hun partnerschap voor klimaatactie, energie en duurzame innovatie in Afrika en daarbuiten.

Lees meer

Men in front of a white board with post-its on it. Nieuws

12 februari 2026

“Wereldwijd worstelen kleine boeren om waardig van hun werk te leven”

Van Junior Expert tot Lokale Vertegenwoordiger in Oeganda voor Broederlijk Delen. Bram ging in 2017 in Oeganda werken en negen jaar later woont hij er nog steeds.

Lees meer

stefan goethaert and jean van wetter sitting at a table Nieuws

Colruyt Group Foundation en Enabel lanceren de Youth Incubator

Colruyt Group Foundation en Enabel lanceren de Youth Incubator om jongeren te begeleiden bij duurzame projecten rond internationale samenwerking.

Lees meer

aerial view of wind turbines in belgium Nieuws

02 februari 2026

Delegaties uit Moldavië, Oekraïne en Palestina op energiebezoek in België

Enabel ontvangt energiedelegaties uit Moldavië, Oekraïne en Palestina voor een studiereis rond energie-efficiëntie, netten en batterijopslag.

Lees meer

montagnes avec logo Davos à l'avant plan Nieuws

21 januari 2026

Op het World Economic Forum versterkt Enabel de internationale samenwerking met drie strategische partnerschappen

Op Davos 2026 versterkt Enabel zijn leiderschap door publieke, private en maatschappelijke partners te verenigen voor inclusieve samenwerking.

Lees meer

Blijf op de hoogte

Blijf op de hoogte van onze activiteiten en internationale ontwikkelingstrends belicht vanuit Belgisch perspectief.

Newsletter NL

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.