Nieuws

24 april 2024

Koning Filip bezoekt Enabel

Persbericht

king of belgium and enabel colleagues

Brussel, 24 april 2024 – Koning Filip brengt op een officieel bezoek aan het Belgisch agentschap voor internationale samenwerking Enabel in de Hoogstraat in Brussel.

 
Het bezoek valt samen met de jaarlijkse bijeenkomst van de landendirecteurs van Enabel, die gedurende een week in Brussel overleggen en de bakens uitzetten voor het komende jaar. De vorst maakt van de gelegenheid gebruik om met de landendirecteurs dieper in te gaan op een aantal actuele thema’s en hoe die de activiteiten van Enabel mee bepalen.

Algemeen directeur Jean Van Wetter is bijzonder verheugd met het Koninklijke bezoek. “Het is een hele eer om de Koning in onze kantoren te ontvangen. Zijn bezoek is een erkenning voor het werk van onze teams in Europa, Afrika en het Midden-Oosten, vaak in moeilijke omstandigheden, en ook van de belangrijke rol die Enabel in de geopolitieke context opneemt op Belgisch, Europees en internationaal niveau. We zijn de vorst daar zeer dankbaar voor.

Diverse thema’s komen tijdens het bezoek aan bod. De geopolitieke context waarin Enabel zijn activiteiten ontplooit is complex en voortdurend in beweging: de alsmaar versnellende klimaatcrisis, de staatsgrepen in West-Afrika, de oorlog in Oekraïne, het conflict in Gaza, de onrust in Oost-Congo en de migratiecrisis die nooit ver weg is…

De Koning zal zich ook onderhouden met een aantal Palestijnse medewerkers van Enabel die uit Gaza zijn kunnen vertrekken en nu in België in veiligheid zijn. Een aantal medewerkers van Enabel zitten tot op vandaag nog altijd vast in Gaza.

De Koning neemt vervolgens deel aan een rondetafel over het nieuwe samenwerkingsprogramma met de Democratische Republiek Congo. Enabels landendirecteur voor Congo en andere experts geven toelichting bij de Belgisch-Congolese samenwerking, die focust op jongeren, onderwijs en ondernemerschap, sociale bescherming, landbouw en goed bestuur. Het Congo-programma zal een directe impact hebben op meer dan 3,5 miljoen Congolezen.

Ten slotte komt ook de lancering van activiteiten in Oekraïne aan bod. De Belgische regering heeft Enabel de opdracht toevertrouwd om in 2023 een steunprogramma voor de wederopbouw van Oekraïne op te starten, met bijzondere aandacht voor gezondheidszorg, onderwijs en energie.

“Het is betekenisvol dat de Koning aandacht heeft voor ons werk op het vlak van internationale samenwerking,” zegt Van Wetter. “Die samenwerking moet worden gezien als een investering in onze gemeenschappelijke toekomst, niet als een verplichting tot liefdadigheid,” besluit hij.

Meer updates en publicaties

young people standing on a bridge Nieuws

11 maart 2026

Enabel viert 20 jaar Juniorprogramma 

Enabel viert 20 jaar Juniorprogramma, dat bijna 700 jongeren een eerste carrièrekans gaf in de internationale samenwerking.

Lees meer

people sitted down in an event room Nieuws

09 maart 2026

Ivoorkust en België versterken hun samenwerking op het gebied van ondernemersmobiliteit, betrokkenheid van diaspora’s en duurzame re-integratie

In Brussel wisselt de Ivoriaanse delegatie ervaringen uit over ondernemersmobiliteit, diaspora en duurzame re-integratie via Enabel-projecten.

Lees meer

Trophées du Prix Awa Nieuws

05 maart 2026

Awa-prijs: België moedigt vrouwen in Afrika en het Midden-Oosten aan om te ondernemen en zet hun inspirerende verhalen in de kijker

Inspireren, opleiden en begeleiden: de Awa-prijs toont de inspirerende trajecten van vrouwelijke ondernemers in Afrika en het Midden-Oosten.

Lees meer

Nieuws

05 maart 2026

Businessmodellen, waarde en bewijs: 5 lessen uit Dakar om uw sociale innovatie te laten groeien

Sociale innovatie opschalen via hybride financiering, impactbewijzen en systeemverankering: inzichten uit Dakar.

Lees meer

visual with text saying "position paper" Publicaties

23 februari 2026

Gezondheid is een recht: waarom het belangrijk is gezondheidssystemen te versterken

Lees onze aanbevelingen om de invoering en ondersteuning van veerkrachtige gezondheidssystemen te bevorderen.

Lees meer

Nieuws

19 februari 2026

“Kiezen voor het juniorprogramma is kiezen voor het onbekende”

Apolline werkt als communicatiemedewerker bij Trias in Kindia, Guinee via het Juniorprogramma. 'Ik kan nu beter mijn plan trekken."

Lees meer

Blijf op de hoogte

Blijf op de hoogte van onze activiteiten en internationale ontwikkelingstrends belicht vanuit Belgisch perspectief.

Newsletter NL

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.