Nieuws

25 augustus 2025

Partnerschappen voor het beheer van kritieke grondstoffen

visual with text saying "position paper"

De wereldwijde vraag naar kritieke mineralen groeit snel. Die mineralen zijn essentieel voor de technologie- en energiesector en de militaire en elektronica-industrie. Veel mijnbouwlanden, vooral in Afrika, worden dan ook geconfronteerd met macro-economische, geopolitieke en bestuurlijke uitdagingen.
Daarnaast zijn er talrijke milieu- en sociale problemen verbonden aan de winning van en handel in deze grondstoffen.

Om strategische onafhankelijkheid te verzoenen met mondiale verantwoordelijkheid heeft de Europese Unie de Critical Raw Materials Act (CRM Act) aangenomen. Die stelt ambitieuze doelen voor diversificatie van aanvoer en recycling, evenals duurzaamheids- en governance-eisen.

In dit kader zet Enabel zich in voor het bevorderen van de ontwikkeling van duurzame en inclusieve mijnbouwclusters. Ze zijn hefbomen voor verantwoorde industrialisatie die waardige tewerkstelling en wederzijds voordelige partnerschappen ondersteunen.
Het agentschap ondersteunt overheden en hun private partners bij het versterken van regelgevende en institutionele kaders, het monitoren van investeringen en de naleving van Europese en internationale ESG-normen (milieu, maatschappij en goed bestuur). Deze aanpak helpt om de Europese aanvoer veilig te stellen en te diversifiëren en tegelijk de economische en sociale voordelen voor de mijnbouwlanden lokaal te maximaliseren.

Deze position paper geeft een reeks aanbevelingen ter ondersteuning van de mijnbouwsector als motor voor economische groei en duurzame ontwikkeling.

Meer updates en publicaties

young people standing on a bridge Nieuws

11 maart 2026

Enabel viert 20 jaar Juniorprogramma 

Enabel viert 20 jaar Juniorprogramma, dat bijna 700 jongeren een eerste carrièrekans gaf in de internationale samenwerking.

Lees meer

people sitted down in an event room Nieuws

09 maart 2026

Ivoorkust en België versterken hun samenwerking op het gebied van ondernemersmobiliteit, betrokkenheid van diaspora’s en duurzame re-integratie

In Brussel wisselt de Ivoriaanse delegatie ervaringen uit over ondernemersmobiliteit, diaspora en duurzame re-integratie via Enabel-projecten.

Lees meer

Trophées du Prix Awa Nieuws

05 maart 2026

Awa-prijs: België moedigt vrouwen in Afrika en het Midden-Oosten aan om te ondernemen en zet hun inspirerende verhalen in de kijker

Inspireren, opleiden en begeleiden: de Awa-prijs toont de inspirerende trajecten van vrouwelijke ondernemers in Afrika en het Midden-Oosten.

Lees meer

Nieuws

05 maart 2026

Businessmodellen, waarde en bewijs: 5 lessen uit Dakar om uw sociale innovatie te laten groeien

Sociale innovatie opschalen via hybride financiering, impactbewijzen en systeemverankering: inzichten uit Dakar.

Lees meer

visual with text saying "position paper" Publicaties

23 februari 2026

Gezondheid is een recht: waarom het belangrijk is gezondheidssystemen te versterken

Lees onze aanbevelingen om de invoering en ondersteuning van veerkrachtige gezondheidssystemen te bevorderen.

Lees meer

Nieuws

19 februari 2026

“Kiezen voor het juniorprogramma is kiezen voor het onbekende”

Apolline werkt als communicatiemedewerker bij Trias in Kindia, Guinee via het Juniorprogramma. 'Ik kan nu beter mijn plan trekken."

Lees meer

Blijf op de hoogte

Blijf op de hoogte van onze activiteiten en internationale ontwikkelingstrends belicht vanuit Belgisch perspectief.

Newsletter NL

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.