Enabel neemt deel aan multi-stakeholderproject om de Oostelijke Provincie van Rwanda te transformeren door het herstel van bossen en landschappen

teams picture signature

Vrijdag 2 juli 2021 | Het Green Climate Fund (GCF) en de International Union for Conservation of Nature (IUCN) hebben een financieringsovereenkomst getekend voor het project ‘Transforming Eastern Province through adaptation’ (TREPA). Het GCF draagt 40 miljoen euro bij. Daarbovenop wordt 18 miljoen gemobiliseerd als cofinanciering van de Rwandese regering en andere projectuitvoerende instanties.

 

De zesjarige investering zal gezamenlijk worden uitgevoerd door IUCN, in samenwerking met de regering van Rwanda via de Rwanda Forestry Authority (RFA) en Enabel als uitvoerende instantie. Andere partners, waaronder World Agroforestry (ICRAF), World Vision en Cordaid, zullen eveneens bij de uitvoering van dit project worden betrokken.

Twee jaar na de accreditatie van Enabel door het Green Climate Fund is het Belgisch ontwikkelingsagentschap trots om deel uit te maken van dit project. Het is een eerste kans om het partnerschap tussen beide organisaties te versterken.

Het project wil meer dan 60.000 ha door droogte aangetast landschap herstellen tot klimaatbestendige ecosystemen. Daarvoor zet het in op herbebossing, agrobosbouw, herstel van weidegronden en erosiebestrijding in 7 districten van de oostelijke provincie van Rwanda: Bugesera, Kayonza, Kirehe, Gatsibo, Ngoma, Nyagatare en Rwamagana. Zo zal het project bijdragen tot het herstel van ongeveer 6.545 ha aangetast bos voor kleine boeren en het duurzaam beheer daarvan in het kader van de PFMU-aanpak (Private Eenheden voor Bosbeheer).

Tijdens de ondertekening van de financieringsovereenkomst zei de Rwandese minister van Milieu, dr. Jeanne d’Arc Mujawamariya: “Rwanda is verheugd over de goedkeuring van het TREPA-project door het Green Climate Fund. Het ministerie van Milieu verbindt zich ertoe het project met succes uit te voeren in samenwerking met IUCN als geaccrediteerde instantie, Enabel als uitvoerende instantie en alle uitvoerende partners”.

Het project zal klimaatbestendige markten en toeleveringsketens ontwikkelen. Op die manier wil het publieke en private investeringen in bossen aanmoedigen, de capaciteit van gemeenschappen om bossen en agrobosbouwbronnen te vernieuwen en duurzaam te beheren vergroten, en kleine boeren ondersteunen bij het invoeren van klimaatbestendige landbouw. Het zal ook verbeterde schone en efficiënte technologieën voor kook-energie promoten bij meer dan 100.000 huishoudens in de oostelijke provincie van Rwanda.

 

“Wij zijn ervan overtuigd dat het TREPA-project de oostelijke provincie van Rwanda sterk zal veranderen door aanpassing aan de klimaatverandering en dat het de provincie weerbaar zal maken tegen de klimaatverandering”, aldus dr. Uzziel Ndagijimana, de Rwandese minister van Financiën en Economische Planning.

 

Luther Anukur, regionaal directeur van IUCN voor Oostelijk en Zuidelijk Afrika, bevestigde nogmaals dat IUCN zich inzet om het werk van de Rwandese regering en haar partners te ondersteunen: “Door de voortdurende gevolgen van de klimaatverandering wordt Afrika steeds vaker geconfronteerd met droogtes en overstromingen. Het nieuwe project TREPA wil bijdragen tot een betere aanpassing van Rwanda aan de klimaatverandering via een holistische aanpak met gemeenschappen die in de aangetaste landschappen van Oost-Rwanda wonen. In partnerschap met de Rwandese overheid zet IUCN zich in om samen te werken met verschillende partners uit de private sector en ngo’s voor een systeembrede verandering.”

 

“Enabel is zeer enthousiast om samen met IUCN en de Rwandese regering dit partnerschap met het Green Climate Fund aan te gaan”, klinkt het bij Jean Van Wetter, Algemeen directeur van Enabel. “Wij zijn ervan overtuigd dat dit project een groot potentieel heeft om de oostelijke provincie van Rwanda te helpen transformeren door het herstel van bossen en landschappen te bevorderen. Mondiale uitdagingen vragen om lokale en aangepaste oplossingen en om een geïntegreerde aanpak met meerdere belanghebbenden. Wij zetten sterk in op het welslagen van dit project. Zo willen we bijdragen aan de Rwandese inspanningen om klimaatverandering tegen te gaan, het duurzaam beheer van hulpbronnen te bevorderen en de bestaansmiddelen en weerbaarheid van de bevolking te verbeteren.”

Meer updates en publicaties

young group of people posing Nieuws

Juniorprogramma – Job alert voor jonge talenten met de Europese nationaliteit

Van 20 maart to 2 april zijn nieuwe vacatures online beschikbaar voor jonge professionals met de Europese nationaliteit. Grijp deze kans om aan de slag te gaan in één ontwikkelingsproject uitgevoerd door Enabel of door een niet-gouvernementele partnerorganisatie.

Lees meer

enabel employees posing with time capsule Nieuws

14 maart 2025

Rechten, gelijkheid, empowerment: Internationale Vrouwendag 2025

Op 8 maart noteerden we de ambities van de directeurs van Enabel voor gendergelijkheid voor de komende 15 jaar.

Lees meer

festival poster with information Evenement

12 februari 2025

SoliDare Fest: het festival rond internationale solidariteit van België  

SoliDare Fest is een festival waar jongeren tussen 16 en 30 jaar kunnen kennismaken met de Belgische organisaties die actief zijn in de internationale samenwerking.

Lees meer

family picture of OVAM and Enabel representatives Nieuws

11 februari 2025

Enabel en de OVAM gaan samenwerken om de circulaire economie in Marokko te boosten 

Het initiatief heeft als doel groene jobs te creëren en circulair ondernemerschap in het Noord-Afrikaanse land te bevorderen.

Lees meer

visual presenting the event' speakers Evenement

21 januari 2025

Enabel zet internationale samenwerking op de kaart in Davos

Enabel organiseert in het kader van het World Economic Forum in Davos een debat 'Reimagining international cooperation: A strategic imperative for global and European competitiveness.'

Lees meer

CEOs of Enabel and NGI signing the agreement Nieuws

15 januari 2025

Het Nationaal Geografisch Instituut en Enabel werken samen aan milieubehoud

Enabel en het Nationaal Geografisch Instituut hebben een samenwerkingsovereenkomst ondertekend om het beheer van natuurlijke rijkdommen en het behoud van de biodiversiteit in het Afrikaanse Grote Merengebied te versterken. 

Lees meer

Blijf op de hoogte

Blijf op de hoogte van onze activiteiten en internationale ontwikkelingstrends belicht vanuit Belgisch perspectief.

Newsletter NL

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.